Čo je to doména a hosting a prečo ich potrebuješ?

Čo je to doména a hosting a prečo ich potrebuješ?

čo je to doména a hosting

Chceš vlastnú web stránku a nevieš presne ako na to? Ešte stále presne nevieš, čo je to doména a hosting a prečo ich potrebuješ? V tomto článku sa ti to budem snažiť celé objasniť a priblížiť, čo tieto dva pojmy znamenajú. Poďme na to!

V predchádzajúcom článku sme si priblížili, ako fungujú web stránky a čo to vlastne tá web stránka je.

V článku som spomenul pojem URL adresa, ktorý sme si aj podrobnejšie vysvetlili. Ak si dobre pamätáš, jednou z častí URL adresy je aj doménové meno, resp. doména.

Zloženie URL adresy.
Zloženie URL adresy.

Ok, takže ak neberiem do úvahy nápad, výber domény a webhostingu je jedným z prvých krokov k vytvoreniu web stránky. Poďme si teda priblížiť, čo to tá doména a webhosting vlastne sú.

Doména

Doména
Doména

Doménove meno, resp. doména je teda unikátny identifikátor, názov každej jednej web stránky. Neexistuje možnosť, ako by na jednej doméne mohlo bežať viacero web stránok.

Doména slúži na to, aby ťa pri jej zadaní do prehliadača nasmerovala do určitého adresára na serveri, v ktorom sa nachádzajú uložené súbory súvisiace s tvojou web stránkou.

Poznámka: Ak by si sa chcel dozvedieť viac o tom, ako sa k tebe cez webový prehliadač dostane web stránka, môžeš si to pozrieť v predchádzajúcom článku, kde som to bližšie vysvetloval.

Doména sa skladá z týchto troch častí:

  • Doména prvej úrovne
  • Doména druhej úrovne
  • Doména tretej úrovne
úrovne domény
Úrovne domény.

1) Doména prvej úrovne

Doména prvej úrovne je vlastne koncovkou každej domény. Sú to vždy písmena za poslednou bodkou v doméne a určujú medzinárodné zatriedenie.

doména prvej úrovne
Doména prvej úrovne.

Domény prvej úrovne môžno rozdeliť do troch skupín:

Národná koncovka

Národná koncovka začleňuje danú web stránku a spája ju s konkrétnou krajinou. Ako príklad uvediem koncovku .sk, ktorá reprezentuje Slovensko, .cz zase Česko a napríklad .de reprezentuje Nemecko.

Všeobecná koncovka

Všeobecná koncovka je každá koncovka, ktorá sa žiadnym spôsobom nepriraďuje a nespája sa so žiadnou krajinou. Pre lepšiu predstavu uvediem príklad .org (organization), .com (commercial), .info (information).

Koncovka charakterizujúca zameranie web stránky

Do tejto poslednej skupiny patria koncovky domén, ktoré by mali návštevníkovi už hneď z názvu priblížiť, čo ich na tejto doméne bude čakať. Patria sem napríklad koncovky ako .fitness, .yoga, .cafe, .cards a mnoho mnoho ďaľších.

Ako si správne vybrať doménu prvej úrovne

Ak je tvoje podnikanie zamerané na trh určitej krajiny, zvolil by som národnú koncovku charakterizujúcu danú krajinu. Pre slovenský trh by to teda bola doména .sk.

V prípade, že je tvoje podnikanie rozrastené a pôsobíš alebo plánuješ pôsobiť vo viacerých krajinách, najpoužívanejšími doménami v tomto prípade sú domény .com (používa ju približne až 48% web stránok), .org (4,9%), .net (4,5%).

najpoužívanejšie domény prvej úrovne
Štatistika najpoužívanejších domén prvej úrovne.

2) Doména druhej úrovne

Ak už si vyberieš doménu prvej úrovne, prichádza na rad voľba domény druhej úrovne.

Doména druhej úrovne je časť domény nachádzajúca sa pred doménou prvej úrovne. Táto časť je voliteľná a môže vyzerať napríklad takto: www.domenadruhejurovne.sk, pri čom „domenadruhejurovne bude teda doménou druhej úrovne.

domena druhej urovne
Doména druhej úrovne.

Doména druhej úrovne bude tvojim vlastným doménovým menom. Unikátny identifikátor tvojej web stránky, bude teda reprezentovať tvoje podnikanie na internete.

Výber domény druhej úrovne by sme mohli rozdeliť do troch skupín:

Názov značky, brand

Pokiaľ tvoje podnikanie už nejaký ten čas funguje a má vybudované svoje meno, názov domény na základe značky by mohla byť tá najlepšia voľba.

Ak s podnikaním začínaš a tvoja značka nie je zatiaľ úplne známa ale má názov, ktorý je unikátny a ľahko zapamätateľný, zvoliť túto cestu výberu domény môže byť tiež dobrý nápad.

Tvoje meno

Ak si sa rozhodol, že chceš, aby bolo tvoje meno zároveň aj tvojou značkou, nemáš nad čím premýšľať.

Tvoje meno nikto nezmení a budeš mať vďaka nemu zaručenú unikátnu identifikáciu samého seba a svojho podnikania.

Výstižné a charakteristické slovné spojenie

Pri voľbe domény máš taktiež možnosť vyskladať si zaujímavé a charakteristické slovné spojenie, ktoré by tvoje podnikanie najlepšie vystihovalo.

Tip: Domény druhej úrovne vždy spravuje konkrétna organizácia. Pre domény druhej úrovne, ktoré patria pod .sk (doménu prvej úrovne), je to spoločnosť SK-NIC, a.s..

3) Doména tretej úrovne

Doménou tretej úrovne sa teda logicky stáva prvá časť domény.

Domény tretej úrovne sa nazývajú aj subdomény. Najčastejšie používaná doména tretej úrovne je www, čo je skratka pre World Wide Web.

domena tretej urovne
Doména tretej úrovne

Domény tretej úrovne môžu taktiež obsahovať rôzne tvary a názvy. Spozorovať si už určite mohol názvy ako napríklad: shop.mojasuperdomena.sk, blog.mojasuperdomena.sk a podobne.

Tip: Doména môže síce obsahovať až 63 znakov, no pri výbere správnej domény by som bral ohľad na to, aby nebola príliš dlhá, boľa ľahko zapamätateľná a hlavne výstižná.

Vráťme sa teraz ale kúsok späť. Doména ťa teda po zadaní do prehliadača má dostať do adresára na serveri, v ktorom sú uložené súbory spojené s web stránkou.

Ako si teda uložíť stránku na server? Kompletnú odpoveď na túto otázku nám poskytne pojem webhosting.

Webhosting

webhosting
Webhosting

Nebudem ťa pri vysvetlovaní zaťažovať ťažkými a zložitými pojmami a budem sa to snažiť vysvetliť veľmi jednoducho a jasno.

Webhosting je v jednoduchosti služba, vďaka ktorej si môžeš kúpiť/prenajať miesto pre tvoju web stránku na serveri, ktorý je 24 hodín denne pripojený na internet a dostupný pre všetkých.

webhosting
Ako funguje webhosting.

Výber hostingu môže byť častokrát náročný. Môžeš si ho vybrať na základe odporúčaní od známych, referencií, ceny, alebo ťa jednoducho zaujme.

Posledný prípad sa stal aj pri mojom začiatku s tvorbou web stránok, keď som k yablkovmu super duper online kurzu WEBREBEL dostal hosting od WebSupportu na 3 mesiace zdarma.

Poznámka: Mimochodom, ak by si sa chcel začať učiť tvoriť web stránky, tento kurz ti na odpichnutie vrelo odporúčam!
HTML/CSS/JavaScript WEBREBEL.
HTML/CSS/JavaScript online kurz WEBREBEL.

Aj keď som vtedy o hostingoch ešte nevedel vôbec nič (myslím, že v kurze bol krátky návod ako si to celé ošéfovať), všetko som bez problémov zvládol vďaka skvelej technickej podpore WebSupportu, ktorá je naozaj extrémne ochotná a hlavne rýchla.

Od tej doby to pokračuje tak isto ako pri doménach. Vo WebSupporte som spokojný a náhradné riešenie som doposiaľ hľadať nemusel. Myslím, že na Slovensku patrí WebSupport k špičke.

wordpress servers speed
Porovnanie rýchlostí webhostingov pre užívateľské rozhranie WordPress.

Tak, to by bolo odporučenie z mojej strany. Poďme si teraz spolu prebehnúť, aké možnosti nám výber hostingu ponúka.

Pri výbere webhostingu máš dve možnosti. Buď si zvolíš freehosting alebo si zvolíš klasický platený „komerčný“ webhosting.

Freehosting

Freehosting je teda logicky hosting, za ktorý neplatíš. Toto je jedna, pravdepodobne aj jediná výhoda freehostingu, ktorá je sprevádzaná s mnohými ďaľšími nevýhodami.

freehosting
Freehosting

Poskytovatelia freehostingov si nárokujú právo na zverejňovanie reklamných plôch na stránkach, ktoré využívajú ich hosting.

Vo väčšine prípadov máš možnosť zdarma si vytvoriť iba doménu tretej úrovne, resp. subdoménu. Tvoja doména na freehostingu by teda mohla vyzerať nejak takto mojadomena.superfreehosting.sk.

Čo sa týka funkcionality freehostingu, je to väčšinou tiež mierne problémové. Freehostingy vo veľa prípadoch negarantujú 100-percentnú dostupnosť, čo znamená, že tvoja stránka môže mať častejšie výpadky, čo spôsobí nedostupnosť web stránky.

V oblasti zabezpečenia a technickej podpory sa pri freehostingoch tiež nedostaneme na vyššiu úroveň. Tieto služby sú vo väčšine prípadov veľmi slabé, niekedy až žiadne.

Poznámka: Freehosting by som odporúčal používať maximálne na tréning. Ak sa učíš tvoriť web stránky, a chceš si niektorú z nich skúsiť spustiť na živom serveri, môžeš freehosting bez problémov vyskúšať. Ak to ale s tvojou web stránkou myslíš vážne, tento krok by som neodporúčal.

Platený „komerčný“ webhosting

Komerčný webhosting je teda hosting, za ktorý si musíš zaplatiť. Čo sa týka výhod, je presným opakom freehostingu.

komercny webhosting
Komerčný webhosting.

Pri komerčnom webhostingu ste zbavený všetkych reklamných plôch a taktiež máte možnosť vybrať si doménu druhej úrovne čo by teda znamenalo, že vaša doména by vyzerala nejak takto mojadomena.sk.

Komerčné webhostingy v niektorých prípadoch garantujú 100-percentnú dostupnosť tvojej web stránky, zabezpečenie na profesionálnej úrovni, vlastné e-mailové schránky a vo väčšine prípadov ponúkajú výbornú technickú podporu, ktorá ti je k dispozícii kedykoľvek.

Ak by sme tieto dva hostingy porovnávali, jedinou nevýhodou komerčného hostingu je to, že zaň musíš zaplatiť. Keď ti ale poviem, že ceny takýchto profesionálnych hostingov sa začínajú už od menej ako 2 € za mesiac, táto „nevýhoda“ rázom pominie.

Freehosting vs. Platený „komerčný“ webhosting

Poďme si to teda zrekapitulovať a v bodoch si porovnať tieto dva typy hostingov.

freehosting vs komercny webhosting
Freehosting verzus komerčný webhosting.

Freehosting

Výhody: 

  • webhosting zdarma
  • doména tretej úrovne, resp. subdoména zdarma

Nevýhody:

  • reklamné plochy na web stránke
  • reklama v samotnon názve domény
  • nedostačujúci poskytnutý priestor na serveroch
  • nižšia úroveň funkcionality a dostupnosti
  • častejšie výpadky serveru
  • nízka úroveň zabezpečenia
  • väčšinou bez zálohy dát
  • slabá až žiadna technická podpora

Platený „komerčný“ webhosting

Výhody: 

  • bez reklamných plôch na tvojej web stránke
  • možnosť výberu domény prvej a druhej úrovne
  • 100-percentná dostupnosť web stránky
  • menej ako od 2 € mesačne priestor aj niekoľko GB na serveroch
  • vlastná e-mailová schránka
  • široká škála poskytovaných služieb
  • profesionálne zabezpečenie
  • automatické zálohovanie dát
  • perfektná, rýchla a ochotná technická podpora

Nevýhody:

  • cena, aj keď nízka, no stále to nie je zdarma

Kde a ako si zaregistrujem doménu a hosting

Ok, doménu máš vybratú a vieš aj čo je to ten hosting. Čo teda ďalej?

Svoju doménu, tak isto ako aj hosting, si potrebuješ niekde zaregistrovať. Domény sa registrujú u registrátorov domien a hosting zasa u spoločnostiach poskytujúcich hostingové služby.

Pri odporúčaniach budem viac-menej jednostranný. V poskytovateľoch, resp. registrátoroch domien a hostingov nemám moc široký prehľad. Je to hlavne kvôli tomu, že hneď prvá spoločnosť, u ktorej som s doménami a hostingom začal, mi do dnešného dňa nedala ani najmenší dôvod hľadať iné riešenie, a práve preto ti ju môžem 100-percentne odporučiť.

Reč je o slovenskom WebSupporte, ktorý predčil moje očakávania vo všetkých smeroch.

Postup pri registrácii domény a hostingu je veľmi jednoduchý:

overenie dostupnosti domeny
Pre overenie domény zadaj vybranú doménu do tohto okna a stlač overiť.
  • Ak je tvoja doména voľná, dostaneš v nasledujúcom kroku pekné zelené hlásenie. V tomto kroku si taktiež vyberáš doménu prvej úrovne, pri ktorej môžeš zvoliť rôzne kombinácie koncoviek domény.
výber domeny prvej urovne
Výber domény prvej úrovne, resp. koncovky domény.
  • Po kliknutí na tlačítko „Pokračovať ďalej“ sa dostaneš na stránku s výberom hostingu. Tu už pri výbere záleží od daného projektu. V hostingoch máš na výber buď predpripravené riešenia ako vlastná web stránka alebo WordPress riešenie od WebSupport, ktoré prichádza s niektorými už nainštalovanými doplnkami. Ak by si ale chcel začať, ako sa hovorí od nuly, môžeš si vybrať „čistý“ webhosting, kde si môžeš navoliť koľko miesta a domén na serveri budeš potrebovať. Čo sa týka cien, tie začínajú už od 0,90 € za mesiac.
vyber hostingu od websupportu
Výber hostingu od WebSupportu.
  • Následne sa už dostaneš rovno do obsahu svojho košíka. V ďaľších krokoch si produkty objednáš, zadáš fakturačné údaje a potvrdíš objednávku a všetko je vybavené.
obsah košíku websupport
Obsah košíku, fakturačné údaje a potvrdenie objednávky.
Tip: V prípade, že by si s niečím pri objednávke mal problém, nezabúdaj, že v pravo dole, v okne tvojho prehliadača sa nachádza live chat, v ktorom ti technická podpora WebSupportu vždy veľmi rýchlo a ochotne pomôže!

 

Technická podpora WebSupport
Technická podpora WebSupport.

 

Tip: Ak chcete byť oficiálnym vlastníkom domény, požiadajte o registráciu užívateľa, resp. vlastníka domény na stránke sk-nic.sk prostredníctvom formulára F1 – Žiadosť o štatút užívateľa. Ak tak neurobíte, nič sa nedeje. Doména však ostane registrovaná pod spoločnosťou, u ktorej ste si ju zaregistrovali, čo by mohlo niekedy byť menším problémom.

Zhrnutie

Poďme si teda stručne zrekapitulovať, čo sme si v tomto článku prešli.

  • Vysvetlenie pojmu doména
  • Z ktorých častí sa skladá doména
    • Doména prvej úrovne
    • Doména druhej úrovne
    • Doména tretej úrovne
  • Vysvetlenie pojmu webhosting
  • Možnosti pri voľbe webhostingu
    • Freehosting
    • Platený „komerčný“ webhosting
    • Freehosting vs. Platený „komerčný“ webhosting (výhody/nevýhody)
  • Kde a ako si zaregistrujem doménu a hosting

Ak by si k týmto témam mal nejaké otázky, poprípade výhrady alebo by si si mysleli, že by bolo fajn niečo doplniť, kľudne sa mi ozvi v komentároch alebo mailom. Budem sa snažiť reagovať na každý podnet.

Dúfam, že sa ti článok páčil a už teraz sa teším na ďaľšiu časť seriálu, ktorú ti budem môcť ponúknuť.

Ak by si chcel vždy dostávať fresh info o najnovších článkoch, prihlás sa na odber hneď pod týmto príspevkom a ja ti vždy poskytnem tie najaktuálnejšie info.

 

 

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

div#stuning-header .dfd-stuning-header-bg-container {background-image: url(http://adamduris.com/wp-content/uploads/2016/07/pexels-photo-24464-1.jpg);background-size: cover;background-position: center center;background-attachment: scroll;background-repeat: no-repeat;}#stuning-header div.page-title-inner {min-height: 550px;}